GSS Genel Sağlık Sigortası Nedir?

GSS Genel Sağlık Sigortası demektir. Genel Sağlık Sigortası başvuru işlemleri bu yazımızda detaylı olarak yer almaktadır. Tüm vatandaşların, herhangi bir yerde çalışmayan yani SGK primi ödenmeyenlerin de devlet ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilmesi için oluşturulmuştur.

GSS ile sigortası yani sosyal güvencesi olmayanlar da hastanelere gidip tedavi görebilmektedir.

Ülkemizde 18 yaşından büyükler sigorta kapsamına girer. 18 yaşından büyük olup, sigortalı çalışmıyorsa, 4B kapsamında kendi işini yapıp sigorta ödemiyorsa GSS primi ödeyip devlet ve üniversite hastanesi hizmetlerinden faydalanabilir. Herhangi bir yerde sigortalı çalışanlar GSS primi ödemek zorunda değildir çünkü çalışanların sigorta primleri işverenleri tarafından zaten ödenmektedir. GSS, sigorta primi ödenmeyen kişilerin ödemesi gereken prim çeşididir. 2012 yılından beri GSS uygulanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Sorgulama

e-Devlet Kapısı sisteminden sorgulayarak Genel Sağlık Sigortası borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. GSS Borcunuz varsa edevlet üzerinden sorgulama yapmak için şu adresi kullanabilirsiniz.

·                  https://www.turkiye.gov.tr sgk-gss-borc-dokumu

·                  e-Devlet giriş yapın,  T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapın.

·                  Ana sayfadaki arama çubuğuna “Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Sorgulama” yazın.

·                  Arama çubuğunun altında çıkan  “Sosyal Güvenlik Kurumu/Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” linkini tıklayın.

Bu şekilde güncel olarak GSS prim borcunuzu öğrenebilirsiniz.

GSS Genel Sağlık Sigortası Ödememek İçin Başvurusu Nasıl Yapılır?

GSS primi  5510 sayılı kanun ile düzenlenmiştir. 2020 yılı için asgari ücretin üçte birinden fazla geliri olanlar GSS primi ödemek zorundadır. 2020 yılı asgari ücret brüt 2943 TL’dir. Asgari ücretin üçte biri  981 TL’dir. Buna göre aylık 981 TL ve daha fazla geliri olan ve sosyal güvencesi olmayanlar GSS primi ödeyerek kamu hastanelerinden faydalanabilirler. Aylık 981 TL ve daha fazla geliri olup GSS primi ödemeyenler için GSS borç çıkabilir.

GSS ödememek için kişi başı aylık gelirinizin 2020 yılı için aylık 981 TL’den düşük olduğunu göstermeniz yani gelir tespitinde bulunmanız gerekmektedir. GSS primi ödememek için yapılması gerekenler şunlardır:

·                  Kaymakanlık bünyesinde çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na başvuru yapın.

·                  Gelir tespiti yaptırmak istediğinizi belirtin.

·                  Gerekli formu doldurun.

GSS Genel Sağlık Sigortası Ödememek İçin Başvuru Ne Zaman Yapılır?

Gelirinizin düşük olduğunu veya gelirinizin olmadığını belgelemek için, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ödememek için SYDV (Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfına) süre sınırı olmaksızın başvuru yapabilirsiniz. Gelir tespiti yaptırmak için başvuru tarihi, son başvuru tarihi bulunmamaktadır.

GSS Borcu Olanlar 2020 Sonuna Kadar Devlet ve Üniversite Hastanelerinden Faydalanabilir

GSS prim borcu olup, bu borçtan dolayı devlet hastanesi sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar. Çıkan kararla GSS borcu olanlar devlet ve üniversite hastanelerinden 2020 yılı sonuna kadar faydalanmaya devam edebilir. 2020 yılı sonuna kadar hastaneden sağlık hizmeti alınmasına izin veren bu kanun, GSS prim borçlarını ortadan kaldırmamaktadır. GSS prim borçlarınızı sorgulamanız gerekmektedir.

Tüm detayları ve güncel bilgileri SGK’dan edinebilirsiniz.

Leave a Reply