Geçici İş Görmezlik Nedir?

Meslek hastalığına yakalanan ya da iş sürecinde kaza geçirenler, iş hayatına ara verdikleri yani çalışamadıkları için  “geçici iş görmezlik” durumu için SGK’dan ödeme almak için  başvuru yapabilir.

Rapor Parası Nedir?

Geçici iş görmezlik durumunda raporlu olduğu için işe gidemeyen sigortalı çalışanlar SGK’dan maaş alabilir. Alınan bu maaşa “rapor parası” da denilmektedir.

Rapor Parası İçin Alınacak Sağlık Raporu Nasıl Olmalıdır?

Rapor parası için sağlık kurulundan alınacak sağlık raporuyla geçici iş görmezliğin belgelemesi gerekmektedir. Bu raporda hastalığın şekli ve raporun süresi belirtilmelidir.Rapor en az 3 gün süreli olmalıdır.

Rapor Parası( Geçici İş Görmezlik) Almak İçin Gerekenler

SGK’nın belirlediği kurallara göre rapor parası alabilmek için meslek hastalığı ya da iş kazası öncesinde çalışanın SGK’ya tescil edilmiş olması gerekmektedir. Geçici iş görmezliği belgeleyen raporu almadan önceki bir yılda en az 90 gün primin ödenmiş olmalıdır. Alınan rapor işverene teslim edilmelidir. İşveren, işçinin aldığı bu raporu e-rapor üzerinden yükler.

Rapor Parası Ne Kadar

Primi ödenen son 3 aylık brüt maaşın 180’e bölümü ile günlük rapor parası bulunur. Örneğin son 3 ay brüt maaşı toplam 12.600 TL olan biri günlük (12.600/180=70) 70 TL rapor parası alır.

Rapor Parası Nereye Ödenir

Rapor parası ödemeleri PTT Şubelerinden, Vakıfbank, Burgan Bank, Fibabank, Şekerbank, TEB, Halkbank, Garanti Bankası, Akbank, Ziraat Bankası şubelerinden alabilirler.

Diğer Sgk haberlerimize göz atabilirsiniz.

Leave a Reply